Wskazówki dotyczące utrzymania okien w mieszkaniu.

Konserwacja okien domowych jest jednym z wielu istotnych elementów utrzymania domu w dobrym stanie. Dobrze utrzymane okna nie tylko chronią wygląd Twojego domu, ale mogą również zwiększyć jego wartość przy odsprzedaży. Okna złej jakości, które mają dziury i przecieki, mogą powodować znaczny wzrost zużycia energii, głównie w miesiącach zimowych i letnich.

Jednak utrzymywanie okien w domu w czystości i szczelności może pomóc Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a także poprawić warunki pracy. Właściwa konserwacja okien nie zajmie dużo czasu, a także nie rozbije banku. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś żadnych zadań związanych z konserwacją okien, oto kilka wskazówek, które poprawią wygląd i stan pracy okien.

Czyść okna co miesiąc

Wiele osób nie wie, że comiesięczne czyszczenie okien może znacznie pomóc w utrzymaniu ich piękna i konserwacji. Okna PCV są przez większość czasu uważane za oczywiste, a właściciele domów nie czyszczą ich regularnie i dokładnie.

Aby rozpocząć proces, najpierw przejdź do okien, które zwykle są zasłonięte roletami, zasłonami, roletami lub zasłonami. Zazwyczaj są to okna, które są najmniej konserwowane, ponieważ są zakryte.

okna na każdą kieszeń

Następnie możesz zacząć sprawdzać te okna w słońcu pod kątem zanieczyszczeń i odcisków palców. Zwróć uwagę, gdzie jest najwięcej brudu, zanim zaczniesz czyścić okno. Koniecznie sprawdź również szkło pod kątem wczesnych oznak pęknięć. Jeśli Twoja szyba w oknie jest uszkodzona lub uszkodzona, najlepiej od razu ją wymienić. Często łatwiej i taniej jest wymienić szybę zespoloną zamiast całego okna PCV.

 

Jeśli twoje okna są intensywnie używane, może być konieczne czyszczenie okien częściej co tydzień. W zależności od Twojego gospodarstwa domowego możesz być w stanie wytrzymać miesiąc lub dwa bez ich mycia. Pamiętaj też, jeśli mieszkasz w pobliżu autostrady lub obszaru przemysłowego. W takim przypadku możesz potrzebować częstszego czyszczenia okien.

 

Instrukcja czyszczenia

W zależności od okoliczności, istnieje kilka sposobów czyszczenia okien. W przypadku lekko zabrudzonych okien rozpyl środek czyszczący płaską warstwą na całe okno. Następnie delikatnie wytrzyj go miękką i niestrzępiącą się ściereczką, taką jak zamsz. W przypadku mocno zabrudzonych okien szklanych należy je myć ciepłą wodą z kilkoma kroplami łagodnego i delikatnego płynu do mycia naczyń.

 

Zastosuj to rozwiązanie do okna za pomocą czystej, miękkiej gąbki, skupiając się na trudnych do usunięcia częściach. Po wyszorowaniu spłucz czystą wodą, a następnie wylej nadmiar wody. Możesz zainwestować w ściągaczkę, która jest do tego powszechnie używana.

Ramy okna PCV

Czyszczenie ramy okiennej jest często pomijaną częścią konserwacji. Większość ludzi skupia się tylko na czyszczeniu szkła, ponieważ to właśnie widzą najbardziej. Należy jednak pamiętać, że rama okna jest tym, co podtrzymuje szybę i po zamknięciu tworzy uszczelkę.

 

Aby wyczyścić ramę okienną, zacznij od odkurzania brudu, brudu lub pajęczyn. Następnie użyj gąbki i uniwersalnego środka czyszczącego, aby wytrzeć cały widoczny materiał ramy. W przypadku ramy zewnętrznej można użyć łagodnej szczotki, aby usunąć brud, a także ptasie odchody. A jeśli masz okna z podwójnymi zawiasami, skorzystaj z funkcji odchylania, która ułatwia czyszczenie.

 

Otwieranie i zamykanie

Wiele osób często ma problemy z otwieraniem i zamykaniem okien. Dzieje się tak często, gdy zanieczyszczenia gromadzą się na torze, a następnie utkną w zakamarkach podczas pracy. Aby zapobiec tej frustracji, często odkurzaj gąsienicę i czyść ją łagodnym detergentem.

 

Malowanie okien

Jeśli Twoje okna PCV są stylizowane na starsze drewno, pamiętaj o malowaniu ramy raz w roku, aby zachować je i chronić przed uszkodzeniem. Światło słoneczne może powodować kruchość ramy okna, powodując pękanie i łuszczenie się farby. Dlatego sprawdź, czy nie ma śladów uszkodzeń, aby wymyślić właściwy sposób postępowania.

 

Jeśli potrzebujesz malowania, możesz pomalować okna farbą na bazie wody, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo łuszczenia się. Możesz również użyć farby akrylowo-uretanowej, która jest twardsza. Jeśli masz małe szczeliny między oknem a materiałem obramowania, użyj trwałej uszczelki, aby wypełnić szczeliny. W przypadku otworów większych niż ćwierć cala użyj rozszerzającej się pianki, aby zaizolować i stworzyć wodoodporną barierę.

 

Uszczelnienie

Jest to albo mała lina przypominająca futerko, albo gumowa uszczelka, która pomaga zmniejszyć infiltrację powietrza i przeciek powietrza. Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń, ponieważ może to powodować problemy. Może to dać twoim oknom nieco lepszą wydajność energetyczną, jeśli zostanie zainstalowany wzdłuż wewnętrznego obwodu ramy okiennej. Może być również używany tymczasowo, jeśli przez cały czas w oknach jest bardzo dużo przeciągów. Zimą zapobiega to przedostawaniu się zimnego powietrza, co często jest uciążliwe.

 

Właściwe smarowanie

Właściwe smarowanie może poprawić wydajność i działanie Twoich okien. Okna zawierające gąsienice i rolki muszą być smarowane co kilka miesięcy, aby zapewnić płynną pracę. Unikaj używania sprayu silikonowego do smarowania ruchomych elementów, ponieważ mogą one uszkodzić plastik, który może zawierać okna. Zamiast tego skontaktuj się z producentem i zobacz, co jest przez niego zalecane. Właściwe smarowanie zapewni płynny ruch części i zapobiegnie zakleszczeniu. Jeśli gąsienice i rolki są odpowiednio nasmarowane, następną rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie zamka pod kątem prawidłowego uszczelnienia

 

Rozważ dodanie przyciemniania okien

Jeśli masz naprawdę stare okna, może to pomóc w blokowaniu promieni słonecznych. Starsze okna nie mają powłoki ze szkła niskoemisyjnego, która odbija promienie słoneczne.

 

Jeśli nie masz pewności, jak samodzielnie przyciemnić okno, warto skorzystać z usług eksperta. Skontaktuj się z lokalnym dostawcą usług, aby uzyskać najlepszą obsługę. Jeśli rozważysz tę opcję, masz pewność, że Twoje okno jest bezpieczne i zdrowe z różnych elementów.

 

Wniosek

Konserwacja okien domowych bez wątpienia jest łatwa i szybka, jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek. To nie tylko poprawi wygląd i wydajność twoich okien, ale także poprawi wartość odsprzedaży. Dobrze utrzymane okna domowe nie tylko poprawiają wygląd domu, ale także zwiększają jego energooszczędność i trwałość, są dla Ciebie korzystne.